Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

KATALÁNSKÝ OVČÁK...

 Katalánský ovčák

CHS FARMA ŠTĚKOT FCI

 

BRUMLA FARMA ŠTĚKOT

Náš chov začíná na vynikajících jedincích ,prvních importech v České republice.

pes multiCH. Virko du Vanil des Artses,HD 0/0 -první zapsaný pes v české plemenné knize pod číslem 1.

je importovaný z největší francouzské stanice. 

Virko je č.INTERCHAMPION, je CHAMPION CZ, CHAMPION HR,CHAMPION KLUB, GRAND CHAMPION,JUNIORCHAMPION CZ,

JUNIORCHAMPION SK,JUNIORCHAMPION KLUBU,

mnohokrát Národní vítěz, klubový vítěz mladých, Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy,BOBy,CACy,CACIBy,

mnohonásobný BIS Juniorhandlingu, zdravý HD 0/0

 

 

náš druhý pesan je import ze Španělska z chovu mezinárodní rozhodčí Josefin Gomez Toldra,

je to břidlicový pes jménem NEGRITO DE GRAN KAHNN. Je mladý, přesto na své první

výstavě získal ocenění:výborný 1,CAC,NEJLEPŠÍ PES PLEMENE, BOB.

 

 ,,ŠEDOU,,

a benjamínek BRUMLA FARMA ŠTĚKOT má sportovní kariéru před sebou

 

naše fenka je první zapsaná fena v Čechách,import  z chovu mezinárodního rozhodčího z Maďarska.

Jmenuje se multiCH. Délvidéki Pásztor Aura,HD 0/0

č.INTERCHAMPION, dále CHAMPIONKA CZ, CHAMPIONKA KLUBU,JUNIORCHAMPIONKA CZ,

JUNIORCHAMPIONKA KLUBU, JUNIORCHAMPIONKA SLOVENSKA, NÁRODNÍ VÍTĚZKA,

KLUBOVÁ VÍTĚZKA MLADÝCH, KLUBOVÁ VÍTĚZ,CACY,CACIBy,BOBy, zdravá HD 0/0.

 

                                  PLÁNUJEME ŠTĚŇÁTKA NA ÚNOR 2009

 

                multiCH.MEGGY,HD 0/0 

                         PŘIJÍMÁME REZERVACE  

                                          na štěňátka

        na :  stekot@centrum.cz

CH.JCH.MEGGY a CH.JCH.RIČÍMeggy děti Brumla Farma Štěkot a Adélka Farma Štěkot 

        táta CH.Ričí,HD 0/0 ,máma CH.Meggy,HD 0/0 a jejich dcera Adélka Farma Štěkot    

 

první jedinci v České republice

KATALÁNSKÝ OVČÁK  - GOS D´ATURA CATALA

V naší chovatelské stanici FARMA ŠTĚKOT jsme dosud chovali pyrenejská plemena: PYRENEJSKÝ Gat - Evropský vítěz 2005. Pro zvětšení klikněteMASTIN, PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES, PYRENEJSKÝ OVČÁK NORMALE, PYRENEJSKÝ OVČÁK FACE RASE, viz. .wbs.czMatka Borla a sourozenci Aury. Pro zvětšení klikněte zahraničních klubech zastřešujících naše pyrenejská plemena, především v původním francouzském klubu RACP - Réunion des Amateur de Chiens Pyrénéens.Tento klub zastřešuje všechny pyrenejská plemena a navíc plemeno Gos d´Atura. A tak jsme se dostali k těmto ovčáckým psům. V roce 2004 jsme importovali první fenku plemene Auru ze spojení španělských rodičů, světových šampionů a začátkem roku 2005 jsme do Francie importovali pejska Pyrenejského mastina Choper Farma Štěkot a domů jsme si výměnou odváželi druhého katalána - Riciho, který byl dne 15.5.05 zapsán jako první představitel plemene v České republice pod zápisem ČMKU KTO 1/-05/04 a dne 13.7.05 jsme zapsali importovanou fenku Auru pod číslem 2.V roce 2007 jsme měli první vrh Katalánský ovčáků, protože Rici a Meggy se  zamilovali.www.pyrenees . S těmito plemeny jsme členy v různých

  

 

STANDARD...

Původ: Původem teMegy na lehátku. Pro zvětšení kliknětento ovčácký pes pochází z katalánské oblasti Pyrenejí ,přesněji jeho zrod je přisuzován údolí řeky Fresser. Jeho následné rozšíření se řídilo chovem ovcí,tedy do všech oblastí Katalánie.Katalánsko je severošpanělská provincie , která se rozprostírá od španělsko-francouzsLinda a Megy. Pro zvětšení kliknětekých hranic podél pobřeží směrem na sever až k Pyrenejím.

Charakteristika: Pejsek střední velikosti, plný temperamentu, inteligentní, vytrvalý a zdravý, bez genetických chyb . Jeho vznešený výraz a živost Vás učaruje ke společným chvílím. Stejně jako žil v těsném kontaktu s pastevcem po mnoho generací. Zvládá plnit nejen jeho příkazy, ale je natolik schopný, že stádo ovládá i pomocí svých vlastních zkušeností a nedovolí jedinému kusu se vychýliMegy. Pro zvětšení kliknětet od tisícihlavého stáda. Naopak je schopný na vyžádání pastevce oddělit z ohrady kusy určené na porážku nebo ke stříhání.

Název: První název Katalánského ovčáka byl od 1911 Gos de Tura. Od roku 1936 je tento psík ve světě známý pod názvem Gos d´Atura cerda. Gos znamená v Katalánštině,, pes,, d´Atura je odvozeno od práce u stád. Označení cerda nesla krátkosrstá varianta Katalánského ovčáka pocházející z oblasti Cerdanye. Ještě v roce 1990 je FCI uváděn krátkosrstý Katalánský ovčák . Srst je popisována krátká, hustá a přiléhající. Barva: Černá se znaky srnčí hnědé. Občas se ještě objevuje. Nyní je používán jen název dlouhosrsté varianty Gos d´Atura . Toto jméno je již bez označení délky srsti, protože čistokrevně se již chová jen s dlouhou srstí.

Megy. Pro zvětšení klikněteRici a voda. PRo zvětšení klikněteMegy a mastinek. Pro zvětšení klikněte

Standard:FCI - Standard Nr. 87

KATALÁNSKÝ OVČÁK (Gos d´Atura Catalan)
Překlad:Jana Čertíková

Původ originálu: Španělsko
Datum publikace platného originálu standardu: 26.5.1982

Použití: Opravdová povaha plemene vyniká při dohledu nad stády. Pes následuje nejen pokyny pastevce, nýbrž je nadto v mnoha případech schopný zasáhnout podle vlastního rozhodnutí. Vede stádo s podivuhodnou lehkostí tak, že se žádné zvíře od ostatních neodloučí. Jeho velká odvaha a jeho statečnost připuští také jeho využití pro hlídání. Vzhledem k jeho velikosti, pěkné srsti, jeho inteligence a velké oddanosti svému pánovi může také být výborný průvodce.

Zařazení FCI: Skupina 1 Plemena ovčácká,pastevecká a honácká (s vyjímkou Švýcarských salašnických psů)
Sekce 1 Ovčáčtí psi , bez pracovní zkoušky

Krátce z historie: Katalánský ovčák pochází z katalánských Pyrenejí , kde byl na základě své obvyklé činnosti, totiž vedení stád, ve všech někdějších katalánských pastvinách rozšířený.

VŠEOBECNÝ POPIS : Je to pěkně tvarovany pes střední velikosti s pěknou srstí.
DŮLEŽITÉ PROPORCE: Tento pes je poněkud delší než jeho výška, přibližně v poměru 9 ku 8.
POVAHA: Velmi zdrženlivý, čilý a inteligentní pes, s ušlechtilým výrazem, prostou, poctivou venkovskou povahou, ovčákovi a jeho svěřenému stádu obětavě oddany. Cizí nepotřebuje, což jeho příležitostné nepřístupné zdání připouští. Je velmi ostražitý. Velmi odolný proti horku, chladu a všem výkyvům počasí. I při skromné potravě je schopen pracovat i v mimořádně obtížných podmínkách.
HLAVA: Silná hlava, lehce vypouklá a široká uprostřed proto vypadá mohutná, ale úměrná s poměrem velikosti těla. Vrchní část hlavy musí mít k čenichu poměr 4 ku 3.
HORNí ČÁST HLAVY: Lehce delší než šířka, s čelní rýhou (střed čela), v přední třetině je vyrazně zřetelná a k týlu se vytrácí až k vrcholu. Výrazná hřebenová kost.Horní plocha je lehce klenutá; ve střední části může mít ohraničené,větší ploché místo. Čelní oblouky jsou v délce a šířce dobře vyvinuté,oční oblouky zřetelně vyrazné. Stop: dobře znatelný, ale bez velkého zdůraznění.
OBLIČEJOVÁ ČÁST LEBKY: Nosní houba rovná, úměrná k hlavě a bezvyjímky černé barvy. Čenich rovný, spíše krátký, v podobě komolého kužele se zaoblenym ukončením. Pysky silnější, napnuté, z téměř rovné linie rozdělené. Dolní pysky nevisí dolů (jako prověšený koutek) . Pigmentace intenzivní černé barvy.Patro je rovněž černě zbarveno. Čelisti - Zuby silné, z dobré velikosti,bílé a zdravé. Nůžkový skus. U pracovních psů se vyskytují ulámané špičky u tesáků. Oči široce otevřené, ušlechtilý výraz, živé a inteligentní, kulaté, tmavě - jantarové barvy, s černě lemovanymi oční víčky. Uši vysoko posazené, trojúhelníkové, tenké, ukončené špičkou. Ušní chrupavka je měkká a není tlustá. Uši přilehlé k hlavě. Poměr jejich šířky k jejich délce činí 8 k 10. Kryty dlouhou srstí, zakončenou na způsob štětce. Pohyblivé. U pracovních psů mohou být uši kupírovány.
KRK: Výrazný, silný, svalnatý, kratší, ale v takové míře, že je zachována dobrá pohyblivost. Dobře v ramenou usazený.
TĚLO: Horní linie lehce delší, pevná, svalnatá, svědčí o síle a pohyblivosti. Kohoutek výrazný, Záda rovná linie zad, ne prohnuté, s lehkým zvýšením k zádi,v každém případě do stejné vyše jako kohoutek nebo o něco níže položená záď než kohoutek. Pro bohaté osrstění může na první pohled záď působit výše. Záď robustní a svalnatá, lehce skloněná. Hrudník: široký, dobře vyvinutý, dosahující až k loktům.Klenutá žebra, ne plochá, uzpůsobená dobré pracovní výkonnosti. Dolní linie a břicho lehce napnuté, s krátkými, pevnými a dobře utvářenymi boky.
OCAS: Spíše níže nasazený. Ocas může být dlouhý ( lehce přesahuje patní kloub) nebo krátký (nejméně 10 cm). Jsou i bezocasí jedinci a u pracovních psů je ocas kupírován. V klidu je ocas nesen svisle,na dolní konci takovým způsobem ohnutý,
že,říkáme,,šavlový ocas,,. V pohybu je vesele zdvižen, nikdy na zádech svinutý. Ocas je pokrytý dlouhou jemně zvlněnou srstí.

KONČETINY
PŘEDNÍ KONČETINY: Všeobecně: Přední končetiny jsou pevné, suché a rovné při pohledu z předu i ze strany. Loket se nachází přibližně v polovině kohoutkové vyšky. Ramena svalnatá a pevná, lehce šikmá. Úhel Rameno-pažní kost je stanoven na ca.110 stupňů. Nadloktí silné a svalnaté, s rovnoběžně položeným loktem. Lokty ani vbočené ani vybočené,dobře k tělu přiléhající. Úhel nadloktí - vřetení kost kolem 135 stupňů. Předloktí kolmé, pevné, dobře pro práci upotřebitelné. Kloubní úpon přední nohy a střed přední nohy jsou prodlouženy kolmicí předloktí a jsou spíše krátké. Přední tlapka oválná, s černými a odolnými polštářky. Kůže mezi polštářky dobře patrná a bohatě srstí krytá. Drápky černé a silné.
ZADNÍ KONČETINY: Všeobecně silné, svalnaté, dobře zaúhlené, vyjadřují sílu a pohyblivost. Stehno dlouhé, široké a svalnaté,na silných kostech. Úhel pánevní kost - stehenní kost asi 115 stupňů. Úhel stehenní kost - holenní kost asi 120 stupňů. Bérce robustní kosti a silné svalstvo. Hlezenní kloub raději hluboky, rovnoběžný a v dobrém úhlu. Úhel hlezenního kloubu asi 140 stupňů. Střed zadní nohy raději krátká, silná, kolmá. Zadní tlapka podobná přední tlapce,ale má dvojité paspárky s kůstkami, jenž jsou nízko posazené a každý s jedním drápem ukončený, mezi prsty kožní blánou spojené.
POHYB plynulý, pro ovčáckého psa typický. Jen při delším běhu přechází pes v krátký klus; v kruhu je proto typický způsob chůze krátkého poklus, vyjádřený podle všeho přítomností dvojitých paspárků u psů.
KŮŽE silnější. Na těle a na hlavě dobře přiléhající. Dobrá pigmentace.
KOŽICH:
SRST dlouhá, hladká nebo velmi lehce zvlněná.Tvrdá. Hustá podsada,zvláště v zadní třetině těla. Na hlavě tvoří bradku a kníry,(vous),tupátko a obočí, které však nepřekrývá oči. Končetiny mají praporce a ocas vlajku . Všimněte si, že během vyměny srsti se ukazuje typicky fenomén:rozdělen do dvou fází - nejprve vyměna srsti v přední polovině těla, tak ,že je to patrné,když srst vypadává, druhá polovina psa je s odlišným kožichem. Ve druhé fázi se vyměňí srst zadní poloviny,čímž se srst sjednotí .
BARVY z dálky vypadá pes jednobarevně; na končetinách (packách) mnohdy se světlejšími odstíny.   Z blízka je jasně viditelné, že barva je složena směsí rozlišných tónů: plavá barva, šedo-hnědá s nebo bez červené , šedá bílá nebo černá.
Poskytnuté základní barvy jsou:
plavá barva s odstupňováním světlé, střední a tmavé varianty
pískově-žlutá (Arena) sestávající z šedé, bílé a černé srsti, rovněž ve třech variantách: světlé, střední a tmavé
šedá sestávající z bílé, šedé a černé srsti, ve variantách od stříbřitěšedé až šedočerné.
Když převládá černá a to jen s bílou srstí smíchaná; zachová se vzácně šedivá černá. Jsou také jedinci se směsí z černé, tříslové barvy a načervenalé-pískově-žluté srsti;což vyvolává představu pálení. Černé nebo bílé skvrny nejsou přípustné. Někdy je tolerováno několik malych skupinek bílé srsti v podobě hvězdičky na hrudi nebo na horní straně prstů; v posledním případě (bílé chlupy na prstech) nesmí byt doprovázeny bílymi drápky.

VELIKOST:
Kohoutková vyška : Psi: od 47 cm do 55 cm, Feny: od 45 do 53 cm.

VADY: Každá odchylka od zhora uvedených bodů musí být považována za vadu, která je úměrná přesnému poměru odchylení od popisu.
ZÁVAŽNÉ VADY:
Hlava plochá nebo bez rýhy.
Růžovéucho nebo špatně posazené uši, chrupavka tvrdá srostlá , dlouhé nebo krátké různě postavené uši.
Světlé oči
Chybějící dva premoláry.
Lehký před nebo podkus.
Prohnutá záda.
Končetiny nebo tlapky dovnitř- nebo vytočené.
Jeden nebo více bílých drápků.
Chybějící kost v paspárcích nebo jednoduché paspárky.

VYLUČUJÍCÍ VADY:
Agresivní nebo bázlivý
Nedostatek pigmentu na pyscích,na nose,očních víček nebo patra.
Hnědá nosní houba.
Modré oči.
Bílé znaky.
Chybění více jak dvou premolárů nebo dvou jiných zubů.
Na zádech srolovaný ocas.
Chybějící paspárky nebo meziprstní blána.
Všechny drápky bílé.
Více jak tři centimetry nad nebo pod maximální -příp. minimální velikost.
Hlava podobná Pyrenejskému ovčákovi nebo briardovi.
Před nebo podkus.

U jinak stejně kvalitních jedinců jsou v umístění neupravovaní psi (uši, ocas nebo k pracovnímu účelu zkrácené tesáky upřednostňováni. Kupírovaní psi se nezatřiďují, bere se to tak, že se jedná o psy používané u stád. Týkající se barvy jsou žádané a vážené sytější odstíny. Psi, kteří mají zřetelné fyzické odchylky nebo vykazují poruchy chování , musejí být diskvalifikováni.

Poznámka: Psi musejí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata , která jsou zcela  uložena v šourku  

TOPlist